Փաշինյանը հրահանգում է և ինքն էլ օրինակ ծառայում. «Հրապարակ»
![]() 854 Չորեքշաբթի, 05 հուլիսի, 2023 թ., 09:30 «Հրապարակ»-ը գրում է. «Սեպտեմբերի 17-ին կայանալիք Երեւանի ավագանու ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը թեպետ մեկնարկելու է օգոստոսի 23-ից, սակայն իշխանությունները, ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, արդեն սկսել են այն։ Խոսքը, բնականաբար, Տիգրան Ավինյանի մասին չէ, որը մեկ տարուց ավելի է՝ այդ գործով է զբաղված։ ՔՊ-ական պատգամավորներին հրահանգվել է՝ իրենց բակերում, թաղամասերում ակտիվ զրույցներ սկսել քաղաքացիների հետ, շտաբներում հանդիպումներ կազմակերպել և զբաղվել Ավինյանի լոբբինգով։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նույն օրը Փաշինյանին դավաճան անվանելու համար ձերբակալել են Վարուժան Ավետիսյանի որդուն։ Իշխանության մեր աղբյուրները, այդուհանդերձ, վստահեցնում են, որ Փաշինյանին այդ միջադեպը հետ չի պահի, և առաջիկայում նոր փիառի տարբերակներ են սպասվում, քանի որ Փաշինյանի համար Երևանի հաղթանակը կենսական նշանակություն ունի»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |