«Հայկական ռազմական և կիսառազմական կազմավորումները պետք է զինաթափվեն և զորացրվեն ԼՂ-ից». Ալիև
![]() 1521 Չորեքշաբթի, 05 հուլիսի, 2023 թ., 12:01 «Չնայած Հայաստանը ստիպված է եղել ճանաչել Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, սակայն դեռևս կան հայկական զինված ուժերի մնացորդներ Ադրբեջանի տարածքում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահները»,-այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Բաքվում Չմիավորման շարժման համակարգող բյուրոյի նախարարական հանդիպմանը: Նա ընդգծել է, որ եթե Հայաստանն իսկապես շահագրգռված է հասնել տարածաշրջանում երկար սպասված խաղաղությանը, ապա ՀՀ զինված ուժերը պետք է ամբողջությամբ լքեն ԼՂ շրջանը։ «Հայկական ռազմական և կիսառազմական կազմավորումները պետք է զինաթափվեն և զորացրվեն», - ասել է նա: Ալիևը նշել է, որ Հայաստանը խոչընդոտում է նաև Զանգեզուրի միջանցքի բացումը, որը նրա պարտավորությունների մեջ է և բխում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարությունից: |