Երևանում խանութի պահեստային հատվածում հայտնաբերվել է տնօրենի դին
![]() 946 Կիրակի, 03 սեպտեմբերի, 2023 թ., 14:36 Երեկ՝ սեպտեբերի 2-ին, ողբերգական դեպք է տեղի ունցել Երևանում: Ժամը 21:10-ի սահմաններում 1-03 շտապօգնության խումբն ահազանգել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կենտրոնական բաժին և հայտնել, որ կանչով մեկնել են Պուշկին փողոցի 37 հասցեում գործող «Աքաղաղ» խանութ, որտեղ հայտնաբերել են տղամարդու դի: Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, ոստիկաններն ու քննիչները նշված խանութի պահեստային հատվածում հայտնաբերել են Երևանի բնակիչ, 70-ամյա Հարություն Սողոմոնյանի դին: Դատաբժշկի նախնական եզրակացության համաձայն, արտաքին զննությամբ, դիակի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել, իսկ գլխի շրջանում վնասվածքն առաջացել է ուշագնացության արդյունքում՝ ընկնելու հետևանքով: Դեպքի փաստով Քննչական բաժնում սպանություն հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Մահացածը «Աքաղաղ» խանութի տնօրենն էր: |