«Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալներին ու նրանց փաստաբաններին կանչում են Հակակոռուպցիոն կոմիտե. «Ժողովուրդ»
![]() 776 Ուրբաթ, 08 սեպտեմբերի, 2023 թ., 09:18 «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ ՀՀ հակակառուպցիոն կոմիտեն սկսել է նախաքննական մարմին հրավիրել «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալներին և նրանց փաստաբաններին: «Մեր տեղեկություններով, մեղադրյալներին ու նրանց փաստաբաններին ծանուցել են՝ ներկայանալ և բանավոր հայտնել քրեական գործով որոշ տվյալներ, կարճ ասած՝ զրուցել որոշ հարցերի շուրջ: Ասել է թե՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն Մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերով հարուցված քրեական գործով կոնկրետ գործողությունների է նախապատրաստվում. թե ինչ, մանրամասները կներկայացնենք առաջիկայում»,- գրում է թերթը՝ հավելելով. «Հիշեցնենք՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը պահանջել էր «Մարտի 1»-ի գործը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից վերցնել և դնել իր սեղանին, որպեսզի այսուհետ հենց ինքը զբաղվի այս գործի քննության վեահսկողությամբ: |