«Դատավորն այսօր կհրապարակի իր որոշումը՝ բացել մեր բանկային հաշիվները, թե՞ թողնել արգելանքի տակ». Ն. Հոխիկյան
Ուրբաթ, 15 սեպտեմբերի, 2023 թ., 16:36
Լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցավ Լուսինե Վիրաբյանի և Նաիրի Հոխիկյանի գույքի և բանկային հաշիվների վրա դրված արգելանքը հանելու միջնորդության դատական նիստը։
Դատավոր Աննա Շիլաջյանը ուշադրությամբ լսեց մեր դիտարկումները և անհամաձայնությունը արգելանքի առումով, իսկ մենք դատավորին ներկայացրինք այն պատճառները, թե ինչու նա չպետք է օգոստոսին ընդառաջ քայլ աներ ոմն Դանիել Իոաննիսյանին և ինչու չպետք է արգելանքի տակ դներ մեր ունեցվածքը։
Ես դատավորին պատմեցի, որ իր որոշման հետևանքով հայկական բանակին չենք կարողացել ապահովել առնվազն 20 հատ քողարկիչ ցանցը, ինչը կարող էր ապահովել առնվազն 600 հայ զինվորի անվտանգությունը։ Հուսով եմ, դատավորը հասկացավ, թե ինչ եմ ասում։ Հայացքից, համենայն դեպս, նկատեցի, որ հասկացավ։
Այսօր՝ սեպտեմբերի 15-ին, դատավորը կհրապարակի իր որոշումը՝ բացել մեր բանկային հաշիվները, թե՞ թողնել արգելանքի տակ։ Դատավորը կարող է և պարտավոր է հետևել միայն օրենքին ու սեփական խղճին, և սուտ են բոլոր պնդումները, թե ճնշումներ են լինում վերևներից։ Եթե դատավորը ենթարկվում է վերևների ճնշումների, ապա գրոշի արժեք չունի այդ դատավորի կյանքն ու կարիերան»։