Լիբանանում վիրավորվել է ՄԱԿ-ի չորս խաղաղապահ
4 իտալացի զինվոր թեթև վնասվածքներ է ստացել Լիբանանի հարավում գտնվող UNIFIL խաղաղապահ բազայի վրա 2 հրթիռի հարվածի հետևանքով։
Այս մասին հայտնում է «European Truth»-ը՝ հղում անելով Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնիի և պաշտպանության նախարարության հայտարարություններին։
Ըստ նրա՝ նման հարձակումներն «անընդունելի են»:
«Ես կրկնում եմ, որ նման հարձակումներն անընդունելի են, և ես կրկին կոչ եմ անում կողմերին՝ շարունակաբար ապահովել ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի զինվորների անվտանգությունը և միասին աշխատել՝ արագ բացահայտելու մեղավորներին»,- ասել է նա:
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ 122 մմ 2 հրթիռ խոցել են Չամա գյուղի բազայի բունկերը և միջազգային ռազմական ոստիկանության շտաբի մոտ գտնվող սենյակը՝ վնասելով շրջակա ենթակառուցվածքներին։
Պայթյունի հետևանքով ապակի է կոտրվել, վիրավորվել է չորս զինծառայող, նշել են պաշտպանության վարչությունից։
Վերջերս հաղորդվեց, որ Իտալիայի արտգործնախարար Անտոնիո Տայանին հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի իր գործընկեր Գեդեոն Սաարի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է Լիբանանում տեղի ունեցած միջադեպը, երբ արկը խոցել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ բազան։