«Գյումրին փորձադաշտն էր. չաշխատեց». Հովհաննես Ավետիսյան
Հանրային կառավարման մասնագետ Հովհաննես Ավետիսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Ընթացիկ ՏԻՄ ընտրությունները ևս մեկ անգամ հուշում են, որ Հայաստանում ընտրությունները քաղաքական գործընթացներ չեն՝ կնշանակի գաղափարների շուրջ չեն իրականացվում: Դրանք անձանց շուրջ են տեղի ունենում և որոշակի առումով՝ մեծ իրադարձությունների:
Հետևաբար, ներկայի ընտրական կանոնները արդյունավետ չեն: Լավ կլիներ ունենալ երկու մակարդակի ընտրություններ՝ գործադիրի և օրենսդիրի համար առանձին, որում գործադիրի թեկնածուների կուսակցությունով առաջադրվելը պարտադիր չէր լինի: Բայց դե սրա համար սահմանադրական փոփոխություններ էլ են հավանաբար հարկավոր»:
Ավելի ուշ նա մեկ այլ գրառում է կատարել. «Գյումրիում մի կարևոր բան էլ տեղի ունեցավ:
Ռեժիմի վերարտադրման պլանը չաշխատեց:
Դա որն է: Ռեժիմը գիտի, որ լավագույն դեպքում 30-ի մոտ % է հավաքելու նաև հանրապետական ընտրություններում: Ուստի իր պլանն է սութի եվրոպամետներով՝ իր գործիք կեղծ ընդդիմադիրներով, լրացնել պակասը: Գյումրին փորձադաշտն էր: Չաշխատեց:
Հանրապետական մակարդակում նրա գլխավոր սութի արևմտամետ գործիքը (փաստացի պռո-թուրքական գործիքը) Արամ Սարգսյանի կուսակցությունն է, որ Գյումրիում գործադրված մանր-մունրների հետ, հավանաբար, հաջորդիվ հանրապետական ընտրություններին միասնական հանդես կգան»: