«Նիկոլ Փաշինյանը կհաղթի հաջորդ ընտրություններում, հիմա հարցն այնտեղ Ռուսաստանի ներկայության մասին է». «Վեդոմոստի»
Կրեմլի ներքին քաղաքականության բլոկը նոր հանձնարարություններ ունի: Նախագահական վարչակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Կիրիենկոն և նրա ենթակայության տակ գտնվող գերատեսչությունների աշխատակիցներն սկսել են աշխատել Հայաստանի թեմայով, «Վեդոմոստի»-ին հայտնել են դաշնային չորս պաշտոնյաներ։ Այս գործառույթը Կրեմլի ներքին քաղաքականության բլոկին է փոխանցել աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Կոզակը։
Ավելի վաղ Կիրիենկոյին հանձնարարվել էր արտաքին ուղղությամբ այլ աշխատանքներ։ Մասնավորապես, նա և իր աշխատակազմն այժմ պատասխանատու են Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Մոլդովայի, ինչպես նաև Մերձդնեստրի հետ աշխատանքի համար, թեև այն պաշտոնապես չի ճանաչվել Մոսկվայի կողմից։ Ամեն դեպքում, սա առաջին հերթին նշանակում է աշխատել նախագահի շահերից ելնելով, քանի որ կապահովվի պետական խնդիրների կատարումը, ասում է լրատվականի աղբյուրներից մեկը։
Հայաստանի հետ կապված իրավիճակում, այս փուլում, կիրականացվի տեղեկատվական, այլ ոչ թե ընտրական աշխատանք, ասում է «Վեդոմոստի»-ի աղբյուրներից մեկը։ «Երկրի ղեկավարությունը գնալով ավելի ու ավելի է թեքվում դեպի Արևմուտք, ինչն անընդունելի է Ռուսաստանի պետական քաղաքականության տեսանկյունից»,- ասել է աղբյուրներից մեկը։ Նրա խոսքով՝ Կիրիենկոյի կողմից ԱՊՀ մյուս երկրների (բացառությամբ Հայաստանի և Մոլդովայի) հետ մրցակցությունը դեռևս չի քննարկվում։ Ներկայում աշխատանքներ են տարվում Հայաստանի տեղեկատվական օրակարգի հետ կապված։ Նա հիշեցնում է, որ Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները միայն 2026 թվականին են. «Դրանց մոտենալուն պես նոր խնդիրներ կդրվեն»։ Զրուցակիցները նշում են, որ Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրներով կզբաղվեն Ներքին քաղաքականության վարչությունը (ղեկավար՝ Անդրեյ Յարին), Հասարակական գործընթացների մոնիթորինգի և վերլուծության վարչությունը (Ալեքսանդր Խարիչև) և Հանրային նախագծերի վարչությունը (Սերգեյ Նովիկով)։
Կիրիենկոյի առջև խնդիր է դրվելու Հայաստանում մեղմ ուժ կիրառել ռուսական շահերն առաջ մղելու համար, ասում է ՌԴ նախագահական վարչակազմին մոտ կանգնած մեկ այլ աղբյուր. «Նրանք կաշխատեն մոտավորապես նույն կերպ, ինչպես աշխատել են Աբխազիայում անցկացված վերջին ընտրությունների ժամանակ»։ Զրուցակիցը ենթադրում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը, միևնույն է, կհաղթի հաջորդ ընտրություններում. «Բայց հիմա հարցը ընտրությունների մասին չէ, այլ այնտեղ Ռուսաստանի ներկայության մասին է»։ Աղբյուրը նշում է, որ Հայաստանում ներկայում ռուսամետ քաղաքական գործիչներ չկան, բացառությամբ նախորդների՝ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի. «Հետևաբար, այնտեղ ոչ ոք չկա, որ խոսի Ռուսաստանի անունից»։
«Վեդոմոստի»-ն նաև գրում է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերություններն սկսել են վատթարանալ 2020-ականների սկզբից։ 2022 թվականին Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը ռազմական օգնություն խնդրեց ՀԱՊԿ-ից՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին բազմաթիվ զինված բախումների պատճառով։ Բայց ՀԱՊԿ-ն այնտեղ զորքեր չտեղակայեց։ 2024 թվականի փետրվարին Փաշինյանը հայտարարեց կազմակերպությանը անդամակցությունը սառեցնելու մասին։ Ապրիլի 28-ին, Էստոնիա կատարած այցի ժամանակ, նա հայտարարեց, որ Հայաստանը մտադրություն չունի «սրելու, խզելու կամ փչացնելու հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ»։ 2026 թվականին Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ, և դրանց արդյունքների հիման վրա կձևավորվի երկրի կառավարությունը։ Այժմ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը մեծամասնություն ունի խորհրդարանում։
Հայաստանի դեպքում անհրաժեշտ է որոշել առաջնահերթությունները, ասում է Պետերբուրգի քաղաքականության հիմնադրամի նախագահ Միխայիլ Վինոգրադովը։ «Փաշինյանը անհարմար էր Մոսկվայի համար, բայց ունակ էր քաղաքական գոյատևման՝ չնայած ամեն ինչի։ 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսված են խորհրդարանական ընտրություններ։ Մոսկվայի համար, հավանաբար, հարմարավետ կլիներ հիշեցնել իր մասին՝ փորձելով ձեռք բերել գոնե փոքրամասնության բաժնեմաս հայկական քաղաքականության մեջ»,- ասում է նա։ Այս երկրում բնակչության հավատարմությունը Ռուսաստանի նկատմամբ ավելի բարձր է, քան ԱՊՀ մյուս երկրներում, նշել է նա. «Սակայն վերջին ղարաբաղյան պատերազմում Ռուսաստանի կողմից օգնության բացակայության դառնահամը նույնպես կարող է ազդեցություն ունենալ»։
Աղբյուրները հայտնել են, որ Կրեմլի ներքին քաղաքականության բլոկի համար 2024 թվականի վերջից մինչև 2025 թվականի սկիզբը նոր խնդիրներ են սահմանվել։
«Կառավարության կազմում փոփոխություններ չեմ նախատեսում». Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
4513:06
«Չեմ սպասում, որ Սրբազանին կարդարացնեն՝ հաշվի առնելով քաղաքական պատվերները»․ Արտաշես սարկավագ Աջապահյան (տեսանյութ)
Միքայել Սրբազանի գործով վերջին դատական նիստը՝ ուղիղ միացմամբ (տեսանյութ)
«Անկախ քաղաքական կողմնորոշումներից՝ չպետք է թողնել, որ Հայաստանում լինեն քաղբանտարկյալներ»․ Վարուժան Գեղամյան
«Արցախի դրոշը վերականգնելու փորձի ժամանակ ապօրինի բերման են ենթարկվել ՀՅԴ ՀԵՄ երկու անդամներ»․ ՀՅԴ ՀԵՄ