«ԵՄ-ն քննարկում է ռուսական մետաղների ներմուծումը սահմանափակելու հնարավորությունը». #Bloomberg
Bloomberg-ի աղբյուրները հայտնել են, որ Եվրոմիությունը քննարկում է ռուսական մետաղների, ինչպիսիք են իրիդիումը, ռոդիումը, պլատինը և պղինձը, ներմուծման սահմանափակումներ սահմանելու հնարավորությունը։
Գործակալությունը նշում է, որ այս արգելքը կգործի շուկայում այդ մետաղների պակասի ֆոնին։ Սահմանափակումները կարող են հատկապես ազդել «Նորիլսկ Նիկել»-ի վրա, որը նախկինում պատժամիջոցների չի ենթարկվել։
Ռոդիումը (Rh), պալադիումը (Pd) և պլատինը (Pt) պլատինե խմբի ազնիվ մետաղներ են, որոնք լայնորեն օգտագործվում են ավտոմոբիլային արդյունաբերության մեջ կատալիզատորների արտադրողների կողմից։ Դրանք օգտագործվում են արտանետվող գազերի մաքրման և հետմշակման համակարգեր ստեղծելու համար, որոնք նվազագույնի են հասցնում տրանսպորտային միջոցների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։ Պլատինի վրա հիմնված կատալիզատորները լայնորեն օգտագործվում են դիզելային մեքենաներում, մինչդեռ պալադիումը և ռոդիումը օգտագործվում են բենզինային մեքենաներում։
Իրիդիումը (Ir) պլատինե խմբի մետաղ է, որը տարբերվում է իր խմբի մյուս անդամներից թթուների նկատմամբ իր դիմադրողականությամբ և բարձր խտությամբ։ Իրիդիումն օգտագործվում է խոշոր տրանսպորտային նավերի բալաստային ջրերի մաքրման համակարգերում, ինչպես նաև սմարթֆոնների էկրանների արտադրության մեջ։ Իրիդիումը նաև օգտագործվում է OLED էկրանների արտադրության մեջ։ Իրիդիումը նաև օգտագործվում է ավտոմեքենաների կայծային մոմերի արտադրության մեջ։
2026 թվականի հունվարին Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում պղնձի գինը գերազանցեց 14,000 դոլարը մեկ տոննայի համար։ Պղինձը գրանցեց իր ամենաուժեղ աճը ավելի քան 16 տարվա ընթացքում։ 2025 թվականին պղնձի գները բարձրացել են 42%-ով, իսկ 2026 թվականի սկզբից՝ 5%-ով։
Ավելին, նոր պատժամիջոցների փաթեթի շրջանակներում Եվրոմիությունը քննարկում է ռուսական նավթի գնի առաստաղը փոխարինել Ռուսաստանից նավթամթերքի ծովային փոխադրումների արգելքով։ Սակայն, ըստ Bloomberg-ի աղբյուրների, ոչ բոլոր ԵՄ անդամ պետություններն են համաձայն այս որոշման հետ։