«Վոստոկ» կայանը գրանցել է Երկրի վրա 24 ժամվա ընթացքում ամենացածր ջերմաստիճանը
Ռուսաստանի «Վոստոկ» անտարկտիկական կայանը գրանցել է Երկրի վրա վերջին 24 ժամվա ընթացքում ամենացածր ջերմաստիճանը՝ -55.8 աստիճան Ցելսիուս (-58.8 աստիճան Ֆարենհայտ), ըստ Ռուսաստանի հիդրոօդերևութաբանական կենտրոնի։
Գործակալության ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ ամենացուրտ վայրերի եռյակում գտնվող այլ վայրեր նույնպես գտնվում են Ռուսաստանում։ Չուկոտկայի Իլիրնի գյուղում ջերմաստիճանը իջել է մինչև -52 աստիճան Ցելսիուս (-58.9 աստիճան Ֆարենհայտ)։ Յակուտիայի Օյմյակոն քաղաքում օդերևութաբանական կայանը գրանցել է -48.9 աստիճան Ցելսիուս (-48.9 աստիճան Ֆարենհայտ)։ Օրվա ամենաբարձր ջերմաստիճանները գրանցվել են Աֆրիկայում։ Կահիրեի օդանավակայանում օդի ջերմաստիճանը հասել է 42 աստիճան Ցելսիուսի (-42 աստիճան Ֆարենհայտ)։ Նմանատիպ ջերմաստիճան է գրանցվել նաև Մոզամբիկի Բեյրայում։ Նիգերի մայրաքաղաք Նիամեյի օդանավակայանում ջերմաստիճանը բարձրացել է մինչև 40.7 աստիճան Ցելսիուս (-40.7 աստիճան Ֆարենհայտ)։