Վերջնագիր ներկայացնելուց հետո ԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելքում տեղակայում է ՀՕՊ հայտնաբերող և ոչնչացնող ավիացիա
OSINT-ի վերլուծաբանները հայտնում են, որ Միացյալ Նահանգները Մերձավոր Արևելքում տեղակայում է F-16 կործանիչներ, որոնք նախատեսված են հակաօդային պաշտպանության համակարգերի որոնման և ոչնչացման համար: Տեղակայվող 36 ինքնաթիռներից 24-ը F-16CJ Wild Weasel տարբերակներ են, որոնք նախատեսված են թշնամու հակաօդային պաշտպանության (SEAD) ճնշման համար:
Ինքնաթիռները հագեցած են AN/ASQ-213 HARM թիրախային համակարգերով՝ թշնամու ռադարների պասիվ հայտնաբերման և AGM-88 HARM/AGM-88E AARGM հակառադարային հրթիռներով հարվածներ հասցնելու համար: Դրանք նաև կրում են AN/ALQ-184 էլեկտրոնային պատերազմի պարկուճներ՝ հակաօդային պաշտպանության ռադարները ճնշելու և խափանելու համար:
Ռազմական ճնշման աճի պայմաններում Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է ցանկացած հետևանքների. «Մենք հպարտ կլինենք նահատակներ դառնալով: Մենք չենք վախենում նահատակությունից. մենք հպարտ կլինենք, եթե դա տեղի ունենա»:
ԱՄՆ-ն նախկինում Իրանին վերջնագիր էր ներկայացրել նրա միջուկային ծրագրի վերաբերյալ. ապամոնտաժել այն կամ դիմակայել «այլ տարբերակների»: