Գազայի վերականգնման համար կհատկացվի 7 միլիարդ դոլար. «Խաղաղության խորհրդի» որոշումները
Փետրվարի 19-ին Վաշինգթոնում տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի նախագահի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը։ Միջոցառումը տեղի ունեցավ Միացյալ Նահանգների Խաղաղության ինստիտուտում (USIP), որի անվանը Պետդեպարտամենտը դեկտեմբերին ավելացրեց Դոնալդ Թրամփի անունը՝ որպես «երկրի պատմության մեջ ամենամեծ բանակցող»։ Հանդիպմանը մասնակցել են ավելի քան 40 պետությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, թե՛ նրանց, ովքեր վավերացրել են նոր կազմակերպության կանոնադրությունը, թե՛ նրանց, ովքեր մինչ այժմ սահմանափակվել են դիտորդի կարգավիճակով։ Հանդիպումը բաց էր և տևել է մոտ երեք ժամ։ Հանդիպման սկզբում Թրամփը հայտարարեց, որ ինը երկրներ՝ Ղազախստանը, Ադրբեջանը, ԱՄԷ-ն, Մարոկկոն, Բահրեյնը, Կատարը, Սաուդյան Արաբիան, Ուզբեկստանը և Քուվեյթը, համաձայնել են Գազային հատկացնել ընդհանուր առմամբ 7 միլիարդ դոլար օգնություն։ Միացյալ Նահանգները, իրենց հերթին, Խաղաղության խորհրդին կհատկացնի 10 միլիարդ դոլար, չնայած ամերիկացի առաջնորդը նախկինում նշել էր 5 միլիարդ դոլարի մասին։ Սակայն Թրամփը չի նշել, թե կոնկրետ ինչ նպատակների համար են օգտագործվելու այդ միջոցները։ Համեմատության համար, ՄԱԿ-ը Գազայի հատվածի վերականգնման ընդհանուր արժեքը գնահատում է մոտ 70 միլիարդ դոլար։
Ամենասպասված որոշումներից մեկը Միջազգային կայունացման ուժերի (ISF) կազմի հրապարակումն էր։ ԱՄՆ-ի նախագահի խոսքով՝ Ինդոնեզիան, Մարոկկոն, Ալբանիան, Կոսովոն և Ղազախստանը զորքեր և ոստիկանություն կուղարկեն Գազայում կարգուկանոն պահպանելու համար։ Հանդիպմանն ավելի ուշ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարեց Անկարայի պատրաստակամության մասին՝ միանալու առաքելությանը (Իսրայելի իշխանությունները նախկինում դեմ էին թուրքական զորքերի տեղակայմանը Պաղեստինի էսկլավում)։
Զորակազմը կգլխավորի ԱՄՆ-ի գեներալ-մայոր Ջասպեր Ջեֆերսը։ Ուժերը կազմված կլինեն 20,000 զինվորներից և 12,000 ոստիկաններից։ Ինդոնեզիան կլինի առաքելության հիմնական մասնակիցը. նախագահ Պրաբովո Սուբիանտոն հայտարարել է, որ ասիական երկիրը մինչև 8,000 զինվոր կուղարկի։
ԱՄՆ-ի խաղաղության ծրագրի համաձայն՝ ISF-ը «կուսուցանի և կաջակցի Գազայի հատվածում ստուգված պաղեստինյան ոստիկանական ուժերին» և Իսրայելի և Եգիպտոսի հետ համատեղ կապահովի սահմանային տարածքների անվտանգությունը։ Փաստաթուղթը նաև նախատեսում է Իսրայելի պաշտպանության ուժերի (ԻՊՈւ) վերահսկողության փուլային փոխանցում միջազգային ուժերին, որոնք ներկայումս վերահսկում են էքսկլավի տարածքի ավելի քան 53%-ը: Ինչպես պարզաբանեց Ջեֆերսը, նոր առաքելությունը կսկսի գործողությունները Ռաֆահ քաղաքում, որը գտնվում է Գազայի հարավում՝ Եգիպտոսին սահմանակից տարածքում: The Guardian-ը տեղեկացել է, որ ԱՄՆ-ն նաև պլանավորում է ռազմական բազա հիմնել Գազայի հարավում, որը կզբաղեցնի մոտ 140 հեկտար տարածք և նախատեսված կլինի 5000 զինվորականի համար: Այս բազան կծառայի որպես՝ ԻՊՈւ-ի օպերատիվ կենտրոն: