Հնարավոր է` ԱՄՆ-ն Իրանին հարվածի մարտի կեսերին. Bloomberg
ԱՄՆ-ն մտադիր է մինչև մարտի կեսերը դուրս բերել Մերձավոր Արևելքում տեղակայված իր բոլոր ուժերը, ինչը նախագահ Դոնալդ Թրամփին հնարավորություն կտա լայնածավալ հարված հասցնել Իրանին, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով ամերիկացի պաշտոնյայի։
Գործակալությունը, հղում անելով FlightRadar24-ի տվյալներին, հայտնում է ԱՄՆ-ի ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռների, լցանավերի, հետախուզական ինքնաթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի ակտիվության աճի մասին, որոնք ուղևորվում են դեպի Կատար, Հորդանան, Կրետե և Իսպանիա։ Դրանց թվում են KC-46 և KC-135 լցանավերը, C-130J ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռները, E-3 Sentry օդային վաղ նախազգուշացման ինքնաթիռները և RQ-4 Global Hawk հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերը։ Վաշինգթոնը նաև տարածաշրջան է ուղարկել USS Abraham Lincoln ավիակիրը, որին ուղեկցում էին Tomahawk թևավոր հրթիռներով և F-35C կործանիչներով զինված երեք Arleigh Burke դասի ականակիրներ, ինչպես նաև USS Gerald R. Ford ավիակիրը՝ ամենաթանկ ամերիկյան նավը, որը նույնպես ուղեկցվում էր ականակիրներով, որոնք տեղափոխում էին F/A-18E և F/A-18F Super Hornet ավիակիրներից բազավորված կործանիչներ, E-2D օդային վաղ նախազգուշացման ինքնաթիռներ, MH-60S և MH-60R Seahawk ուղղաթիռներ, ինչպես նաև C-2A Greyhound տրանսպորտային ինքնաթիռներ։
Bloomberg-ը նշում է, որ Իրանի վրա լայնածավալ հարվածը կարող է Միացյալ Նահանգներին ներքաշել Մերձավոր Արևելքում 1991 թվականից ի վեր երրորդ պատերազմի մեջ՝ Պարսից ծոցի պատերազմից (1991) և Իրաքի պատերազմից (2003–2011) հետո։