Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Լվովում ահաբեկչական հարձակմանը մասնակցելու մեջ կասկածվող մի քանի անձ ձերբակալվել է։ Նա այս մասին հայտարարել է իր Telegram ալիքում՝ Ներքին գործերի նախարար Իգոր Կլիմենկոյի հաղորդագրությունից հետո։
«Ներքին գործերի նախարարը ներկայացրել է Լվովում ահաբեկչական հարձակման հետաքննության մանրամասները։ Այս պահին ամեն ինչ հրապարակայնորեն չի կարող բացահայտվել։ Մի քանի մարդ ձերբակալվել է, և բոլոր փաստերը կպարզաբանվեն անհրաժեշտ ընթացակարգային աշխատանքների շրջանակներում», - գրել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Իգոր Կլիմենկոն հայտարարել է, որ Կիևն ունի բոլոր հիմքերը կարծելու, որ Լվովում ահաբեկչական հարձակումը կազմակերպվել է Ռուսաստանի կողմից։ Նախարարը հավելել է, որ պայթուցիկ սարքերը ենթադրաբար տեղադրած կինը նույնականացվել է տեսախցիկների տեսագրությունների միջոցով և ձերբակալվել է պայթյուններից 10 ժամ անց։ Ձերբակալվել է Ուկրաինայի Ռովնոյի մարզի 33-ամյա քաղաքացի։
Փետրվարի 22-ի գիշերը Լվովում տեղի են ունեցել պայթյուններ, որոնց հետևանքով զոհվել է 23-ամյա ոստիկան Վիկտորիա Շպիլկան։ Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարը փետրվարի 22-ի կեսօրին հայտնել է, որ ևս 25 մարդ վիրավորվել է, որոնցից 11-ը հոսպիտալացվել են։