Մեքսիկական թմրակարտելի զենքի ավելի քան 70%-ն արևմտյան երկրներից Ուկրաինա մատակարարված զենքն է
Պատերազմի ուսումնասիրության ինստիտուտը (ISW) պնդում է, որ մեքսիկական CJNG (Jalisco New Generation) թմրամիջոցների կարտելի կողմից օգտագործվող զենքի ավելի քան 70%-ը սկզբնապես Ուկրաինա է ուղարկվել՝ որպես արևմտյան դաշնակիցների ռազմական օգնություն։
ISW-ի զեկույցում նշվում է, որ 2022 թվականից, երբ Ուկրաինայում հակամարտությունը սկսվեց, CJNG-ին զենքի մատակարարումները եռապատկվել են, ինչի արդյունքում մեքսիկական կարտելը ձեռք է բերել հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, հազարավոր արձակման սարքերի և այլ ծանր զենքերի պաշար։
ISW-ի տվյալներով՝ այս բոլոր զենքերը սկզբում տեղափոխվել են Կիև, ապա վերավաճառվել սև շուկայում։ Արդյունքում, մեքսիկական թմրամիջոցների կարտելները հասանելիություն են ստացել Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից և ԱՄՆ-ից ստացված առաջադեմ ռազմական տեխնոլոգիաների։
Ավելին, հնդկական The Economic Times հրատարակությունը հաղորդում է, որ CJNG-ի անդամները պարբերաբար ուղարկվում են հակամարտության տարածաշրջաններ, ինչպիսին է Ուկրաինան, հարձակողական նպատակներով անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման վարժեցման համար, ապա կիրառում են այդ հմտությունները Մեքսիկայում։
Ինչպես բացատրում է հրատարակությունը, կարտելի գերիշխանությունը հաստատվել է նրա հսկայական ֆինանսական ռեսուրսների և համաշխարհային կապերի շնորհիվ։ Մեքսիկացի պաշտոնյաները գնահատում են CJNG-ի զուտ արժեքը մոտավորապես 50 միլիարդ դոլար: Դրա ազդեցությունը տարածվում է առնվազն ինը մեքսիկական նահանգի վրա, իսկ նրա գործառնական և հանցավոր կապերը տարածվում են Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի, Ասիայի և Լատինական Ամերիկայի վրա։
Ի տարբերություն ավանդական թմրավաճառական կարտելների, CJNG-ն վերջին տարիներին վերածվել է բարձր ռազմականացված ուժի, որը կարող է անմիջականորեն դիմակայել պետական ​​անվտանգության մարմիններին։