«Իրանը չափազանց երկար ուշացրեց խաղաղության համաձայնագրի կնքումը և հիմա կվճարի գինը». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը «չափազանց երկար ուշացրեց» Միացյալ Նահանգների հետ խաղաղության համաձայնագրի հասնելը և հիմա «կվճարի գինը»։ Նա այս մասին գրել է Truth Social-ում հունիսի 10-ին՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հերթական հարվածներից հետո, որը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ իրանական զինվորականները խոցել են Apache հարձակողական ուղղաթիռը Հորմուզի նեղուցի մոտ։
Թրամփը նաև կրկնել է, որ իրանական զինվորականները լուրջ վնասներ են կրել փետրվար-ապրիլին ԱՄՆ-ի հարվածների ժամանակ և ափսոսանք է հայտնել, որ Իրանը «միայն խոսում է և ոչ մի գործողություն չի անում»։
Fox News-ին տված հարցազրույցում Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն մոտ է Իրանի վրա հարվածները վերսկսելուն, մասնավորապես՝ այնպիսի թիրախների դեմ, ինչպիսիք են էլեկտրակայանները և կամուրջները։ Նա պնդել է, որ իրանական իշխանությունները փորձում են մանիպուլյացիայի ենթարկել Միացյալ Նահանգներին՝ հետաձգելով բանակցությունները։
Նախորդ օրը Թրամփը հայտարարել է, որ հույս ունի հնարավորինս շուտ խաղաղության համաձայնագրի հասնել Իրանի հետ։ Խաղաղության բանակցությունները միջնորդների միջոցով ընթանում են ապրիլից ի վեր։ Թեև պարբերաբար հաղորդագրություններ են ստացվում այն մասին, որ երկու կողմերը մոտ են համաձայնության, Թեհրանի հրապարակային հայտարարությունները ենթադրում են, որ Իրանը շարունակում է մերժել ԱՄՆ-ի մի շարք կարևոր պահանջներ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Իրանին «ինքնապաշտպանության նպատակով» հունիսի 9-ի երեկոյան և հունիսի 10-ի գիշերը՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցի վրայով ուղղաթիռի խոցման։
Իրանական բանակը և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (IRGC) հայտարարել էին, որ այս հարձակմանն ի պատասխան հարվածել են տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան բազաներին և Բահրեյնում գտնվող ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի հինգերորդ նավատորմի ռադարային համակարգերին։ Իրանի կառավարությանը կից Fars լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ հարվածները թիրախավորել են նաև Քուվեյթի Ալ-Ջահրա նահանգում գտնվող ամերիկյան բազան և Հորդանանում գտնվող ամերիկյան F-35 կործանիչների բազան։ ԱՄՆ-ի պաշտոնյան Reuters-ին ասել է, որ Իրանի կողմից արձակված «գրեթե բոլոր» հրթիռներն ու անօդաչու թռչող սարքերը որսացվել և ոչնչացվել են։ Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ի անձնակազմին վնաս հասցնելու կամ ԱՄՆ-ի օբյեկտներին վնաս հասցնելու մասին հաղորդագրություններ չկան։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին, իր հերթին, հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով ԱՄՆ-ին դուրս բերել իր զորքերը Հորմուզի նեղուցի մոտ գտնվող տարածքներից, քանի որ դրանք «մշտական ռիսկի տակ են մարդկային սխալի, վթարների կամ խաչաձև կրակի տակ հայտնվելու հնարավորության պատճառով»։
Երկու կողմերն էլ պաշտոնապես չեն հայտարարել ապրիլի սկզբին կնքված հրադադարի դադարեցման մասին։ Այդ ժամանակվանից ի վեր ԱՄՆ-ն և Իրանը բազմիցս սահմանափակ հարվածներ են հասցրել, իսկ վերջերս նաև Իրանն ու Իսրայելը հարվածներ են հասցրել։