Իրկուտսկում բարձր տագնապի ռեժիմ են հայտարարել վառելիքի պակասի պատճառով
Իրկուտսկի մարզը բարձր տագնապի ռեժիմ է հայտարարել վառելիքի մատակարարման հետ կապված խնդիրների պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է Իրկուտսկի նահանգապետ Իգոր Կոբզևը սոցիալական ցանցերում։ Նա նշել է, որ բենզալցակայաններում կտեղակայվեն ոստիկանության և Ազգային գվարդիայի աշխատակիցներ՝ հերթերում կարգուկանոն պահպանելու և վառելիքի չարտոնված վաճառքը կանխելու համար։
Պաշտոնյան նաև խորհուրդ է տվել, որ էական ծառայություններ չհետապնդող ընկերություններն իրենց աշխատակիցներին տեղափոխեն հեռավար աշխատանքի։
Մարզում գործող «Ռոսնեֆտ» բենզալցակայանները սահմանում են վառելիքի վաճառքի սահմանափակում՝ ոչ ավելի, քան 50 լիտր մեկ մեքենայի համար։ Մյուս բենզալցակայաններին թույլատրվում է սահմանել ավելի խիստ սահմանափակումներ։ Արգելվում է բենզինի վաճառքը բենզինի և այլ տարաներով։ «Բոլոր միջոցառումները, որոնք մենք ներկայում ձեռնարկում ենք, ուղղված են իրավիճակի հնարավորինս արագ կայունացմանը։ Հուսով ենք, որ արդյունքները կտեսնենք հաջորդ շաբաթվանից սկսած», - հավելել է Կոբզևը։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Իրկուտսկի մարզի բենզալցակայանների մոտ կտեղադրվեն շարժական զուգարաններ՝ երկար հերթերի պատճառով։