ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կհանդիպեն Սպիտակ տանը հուլիսի 28-ին, երեքշաբթի օրը։ Այս մասին հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյային, իսկ ABC News-ը՝ հղում անելով ամերիկացի և ուկրաինացի պաշտոնյաներին։ Երկու քաղաքական գործիչների քննարկումների կոնկրետ թեմաները չեն նշվում։
Ըստ ուկրաինական աղբյուրի՝ ABC News-ը հաջորդ շաբաթվա սկզբին կմեկնի Վաշինգթոն՝ սենատոր Լինդսի Գրեմի հուղարկավորությանը մասնակցելու համար։
Ավելի վաղ MAGA-ի կողմնակից երկու հայտնի բլոգերներ «հանկարծակի և անսպասելիորեն փոխել են իրենց դիրքորոշումը՝ հօգուտ Կիևի», նշում է Axios-ը։ Օրինակ՝ ծայրահեղ աջ ակտիվիստ և Թրամփի մտերիմ դաշնակից Լորա Լումերը հուլիսի վերջին այցելել է Ուկրաինայի մայրաքաղաք՝ «ամեն ինչ անձամբ տեսնելու» և Ուկրաինայի նախագահից հարցազրույց վերցնելու համար։
Նա նշել է, որ տարիներ շարունակ ենթարկվել է ռուսական քարոզչությանը, բայց ուղևորության ընթացքում արմատապես փոխել է իր կարծիքը Ուկրաինայի մասին և այլևս չի հավատում ուկրաինացի նացիստների մասին պատմություններին։
Աջակողմյան ամերիկացի փոդքասթեր Թիմ Փուլը, ով, ինչպես Լումերը, վաղուց դեմ է արտահայտվել Ուկրաինային ամերիկյան օգնությանը, հուլիսի 24-ին հայտարարել է, որ այժմ հասկանում է Կիևի հաղթանակի կարևորությունը պատերազմում։