Սոմալիի արևելյան ափին ծովահենները գրավել են Կամերունի դրոշի ներքո նավարկող LUTUF բեռնատար նավը, որը տեղափոխում էր թուրքական զենք, հաղորդում է Associated Press-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Սոմալիի պաշտոնյան գործակալությանը հայտնել է, որ առևանգումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 17-ին՝ Նուգալ նահանգի Մարայա քաղաքից երեքուկես ծովային մղոն (մոտավորապես 6.5 կիլոմետր) հեռավորության վրա։
Ըստ AP-ի, զենքից բացի, Polar Movement Shipping-ին պատկանող նավը տեղափոխում էր կապի և արբանյակային սարքավորումներ։ Բեռը նախատեսված էր Սոմալիի մայրաքաղաք Մոգադիշուում գտնվող թուրքական ռազմական ուսումնական կենտրոնի համար։
Բեռնատար նավի վրա անձնակազմի տասը անդամ կար՝ վեց հնդիկ, երկու սերբ, մեկ թուրք և մեկ վրացի։ Նավի վրա բարձրացել է ութ ծովահեն։ Ավելի ուշ երկու թուրքական բեռնատար նավ մոտեցել են բեռնատար նավին, թուրքական ուղղաթիռներն ու անօդաչու թռչող սարքերը օդից վերահսկել են իրավիճակը։
Օգոստոսի 18-ին, ըստ Associated Press-ի, նավը հարված է ստացել օդային հարվածի հետևանքով, որի հետևանքով զոհվել է չորս մարդ, վիրավորվել՝ երկուսը։ Գործակալությունը չի նշել, թե ով է իրականացրել հարվածը, ինչպես նաև չի հաղորդվել որևէ մանրամասնություն զոհվածների կամ վիրավորների մասին։
Նավի, անձնակազմի և բեռի ներկա վիճակն անհայտ է։
Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրի գրասենյակը (UKMTO) օգոստոսի 17-ին հայտնել է, որ ութ զինյալ առևանգել է նավ Սոմալիի ափերի մոտ, սակայն լրացուցիչ մանրամասներ չի տրամադրել։