Armenia has applied to the ECHR to ensure respect of the fundamental human rights of the Armenian prisoners
Monday, 22 November, 2021, 14:48
The Republic of Armenia has applied to the European Court of Human Rights to ensure respect of the fundamental human rights of the Armenian prisoners of war captured on 16 November 2021 during the offensive launched by Azerbaijan on the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The Office of the Representative of the Republic of Armenia before the ECtHR has submitted request to the European Court to indicate interim measures under Rule 39 of the Rules of Court against Azerbaijan, which aims to ensure respect of the captives’ rights to life and prohibition of torture envisaged by the European Convention on Human Rights.