WHO: #COVID_19 cases rising nearly everywhere in the world
The number of new coronavirus cases rose by 18% in the last week, with more than 4.1 million cases reported globally, according to the World Health Organization.
The U.N. health agency said in its latest weekly report on the pandemic that the worldwide number of deaths remained similar to the week before, at about 8,500. COVID-related deaths increased in three regions: the Middle East, Southeast Asia and the Americas.
The biggest weekly rise in new COVID-19 cases was seen in the Middle East, where they increased by 47%, according to the report released late Wednesday. Infections rose by about 32% in Europe and Southeast Asia, and by about 14% in the Americas, WHO said.
WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus said cases were on the rise in 110 countries, mostly driven by the omicron variants BA.4 and BA.5.