Երևանը ձեռնպահ կմնա Սամվել Բաբայանին Արցախ գործուղելուց. «Ժամանակ»
![]() 581 Շաբաթ, 16 հունիսի, 2018 թ., 10:15 «Հայաստանի իշխանությունը չմիջամտեց Արցախի ներքին կյանքում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին: Թե´ վարչապետ Փաշինյանը, թե´ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հստակ ձեռնպահ մնացին միջամտությունից: Այդ իրավիճակում սադրանք կամ արկածախնդրություն կլիներ, եթե Սամվել Բաբայանը հայտարարեր, թե գնալու է Արցախ և հավակնելու է իշխանության: Ըստ այդմ՝ նա, փաստորեն, հղում անելով Հայաստանի իշխանությանը՝ բացատրեց, թե ինչու չի գնում: Մյուս կողմից՝ Բաբայանն ակնարկեց նաև, որ շատ չեն մարդիկ, ում հնարավոր է վստահել Արցախի կառավարումը պատերազմական իրադրության և պատերազմի անընդհատ վտանգի պայմաններում՝ թերևս Հայաստանի իշխանությանը նաև ակնարկելով, որ եթե իրեն առաջարկեն, ինքը պատրաստ է: Երևանն, ըստ երևույթին, ձեռնպահ կմնա Բաբայանին այդպիսի առաջարկ անելուց: Համենայնդեպս, դա է հուշում Հայաստանում փոփոխությունների տրամաբանությունը, որը նաև յուրօրինակ շարունակություն ունի Արցախում»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում: |