«Կգնամ, կնստեմ, ոչ մի տեղ չեմ փախնի, կպայքարեմ մինչև վերջ». Ռոբերտ Քոչարյան
![]() 2152 Հինգշաբթի, 26 հուլիսի, 2018 թ., 21:55 Ներկայացնում ենք հատված՝ Երկիր մեդիայի եթերում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցից. «Հասկանում են, որ կարող եմ վտանգ ներկայացնել հաջորդ ընտրություններին, ուզում են չեզոքացնել շինծու մեղադրանքով: Այս մեղադրանքը 37 թվի առաջին ազդանշանն է, որ այս ուղղությամբ ենք գնում: Կգնամ, կնստեմ, կպայքարեմ մինչև վերջ. եթե մտածում են՝ պիտի փախնեմ, փախնելու բան չունեմ: Պատկերացնում եմ Ադրբեջանի հրճվանքը.. տվեք նրանց այդ նվերը: Երբ կարդացել եմ մեղադրանքը, ապշել եմ... 10 տարի քննադատության եմ ենթարկվել նաև ՀՀԿ-ի կողմից: Ինչո՞ւ, որովհետև ես որոշ հարցերի վերաբերյալ համաձյան չէի, քննադատում էի: Ինձ կապում էին միշտ Սերժ Սարգսյանի հետ ու մինչև հիմա կապում են: Մենք լուրջ ու դժվար ճանապարհ ենք անցել միասին, բայց այդ նույն կապն անցած տարիներին համարյա խզվել է: Վերջին 5 տարում համարյա 2 անգամ եմ տեսել նրան: Հեռախոսով, հա, կարող ենք շփվել տարին մի քանի անգամ»: Հիշեցնենք՝ Մարտի 1-ի գործով Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել և կալանավորման միջնորդություն ներկայացվել: |