«Աննա Հակոբյանի՝ պաշտոնյաների ու օլիգարխների կանանց ուղղված կոչն ինձ հիշեցրեց Մխիթար Սպարապետի կնոջ կոչը». Դավիթ Սանասարյան
![]() 672 Կիրակի, 16 սեպտեմբերի, 2018 թ., 21:40 Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վարչապետի տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի՝ պաշտոնյաների ու օլիգարխների կանանց ուղղված կոչն ինձ հիշեցրեց Մխիթար Սպարապետի կնոջ կոչը։ Աննա Հակոբյանը կոչ է արել օլիգարխների և նախկին ու ներկա պաշտոնյաների կանանց իրենց թանկարժեք զարդերի մի մասը նվիրաբերել ապրիլյան պատերազմի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի մոր հիմնադրամին Էսքանից հետո լավ առիթ է ինքնակամ բերել ու նվիրավրել, հավանաբար մի քիչ կխաղաղվեք... Էս տեսանյութը կարելի է նայել ու ուսանել պատմության դասերը... -Քյոփռլու փաշան գալիս է մեզ վրա, -Վաղը մենք կանայքս կմեկնենք գավառներև նոր զոհաբերություններ կհավաքենք, միայն թե երկիրս պահապաններ ունենա Սիրում եմ բոլորիդ |