Տիգրան Սարգսյանը` համաներման քննարկման կարգի մասին
![]() 586 Հինգշաբթի, 04 հոկտեմբերի, 2018 թ., 16:35 Փաստաբան Տիգրան Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել համաներման կարգի մասին. «Համաներման քննարկման կարգն Ազգային ժողովում․ Ազգային ժողովի կանոնակարգ 1. Համաներման մասին օրենքի նախագծի նախաձեռնության իրավունքը պատկանում է Կառավարությանը: 2. Համաներման մասին օրենքի նախագիծը քննարկվում է իրավասու մշտական հանձնաժողովի փակ նիստում: 3. Իրավասու մշտական հանձնաժողովի եզրակացության ներկայացման ժամկետի լրանալուց հետո համաներման մասին օրենքի նախագիծը քննարկվում է Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում: 4. Համաներման մասին օրենքի նախագիծը գլխադասային հանձնաժողովում կամ Ազգային ժողովում կարող է քվեարկության դրվել միայն Կառավարության համար ընդունելի ուղղումներով: 5. Համաներման մասին օրենքն ընդունվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ: |