«Համոզված ենք, որ Արցախը պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում». ՀՀ վարչապետ
![]() 398 Հինգշաբթի, 11 հոկտեմբերի, 2018 թ., 11:20 Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի իր ելույթում ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ տասնամյակներ տևող ու տառապանքներ պատճառած ԼՂ հակամարտության խնդրին: «Համոզված ենք, որ Արցախը պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում ու իր կարգավիճակը պետք է որոշի՝ հաշվի առնելով ժողովրդի իրական պարտադիր ուժն ունեցող կամարտահայտության իրավունքը: Արցախի համար առնացքային նշանակություն ունի նաև անվտանգության հարցը: Վերջինս այնքան հաճախ է դարձել իր իրավունքների ոտնահարման, վայրագությունների զոհ, որ ուժի կիրառման կրկնվող փորձերը լուրջ վտանգի տակ են դնում բնակչության ֆիզիկական գոյության ռիսկը: Հավատում ենք, որ խաղաղությանը միտված մթնոլոտի ստեղծման կարգավորման գործընթացի առաջմղման մեր ջանքերն ուղղված են փոխվստահության միջոցների շուրջ արագ ու համապարփակ համաձայնությունների ձեռքբերման խրախուսմանը»,- ասել է Ն. Փաշինյանը: ![]() |