«Սպառնացել են սպանել, հայրենիքի դավաճան են անվանել». ադրբեջանցին՝ Ասյա Խաչատրյանի հետ «ընկերության» մասին
![]() 503 Ուրբաթ, 09 նոյեմբերի, 2018 թ., 10:50 20-ամա ադրբեջանցի Թեհրան Բայրամովն ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում պատմել է Ասյա Խաչատրյանի հետ «ընկերության» մասին: Ադրբեջանցին հայտնել է, որ իրենք ծանոթացել են մի քանի ամիս առաջ Facebook սոցցանցում, պատահական, որից հետո որոշել են միասին մեկնել Վրաստան: «Պարզվեց, որ Ասյան, ինչպես և ես, դեմ է ռազմական գործողություններին: Ընկերացանք և որոշեցինք հանդիպել Վրաստանում»,- ասել է ադրբեջանցին: Նա հերքել է, որ իրենց միջև մտերիմ հարաբերություններ կան: «Մենք պարզապես լավ ընկերներ ենք»,- ասել է ադրբեջանցին: Թեհրան Բայրամովի խոսքով՝ Ադրբեջանում իրեն հայրենիքի դավաճան են համարում, նույնիսկ սպառնում են սպանել: «Պատերազմում գտնվող երկրի ներկայացուցիչների հետ «բարեկամություն» անելը, բնական է, առաջացնում է հասարակության ցասումը և վրդովմունքը: Դա հասարակության իմունային համակարգի դրսևորումն է, ինչը հասկանալի է և կանխատեսելի»,- ավելի վաղ ասել էր ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դավիթ Բաբայանը: |