«Ադրբեջանական կողմից միջամտող ձեռքը պետք է կոտրել նիստի ժամանակ». Աշոտ Ասատրյան
Կիրակի, 25 նոյեմբերի, 2018 թ., 21:10
Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եթե Ադրբեջանին հաջողվի տեղեկատվական ամբողջ լծակներն օգտագործել, ազդել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի նշանակման հարցի վրա, ապա մենք լուրջ պետք է մտածենք, թե կոնկրետ ինչը որ պահին սխալ արեցինք, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից դուրս, որևէ երրորդ երկիր, ով նաև համարվում է ՀԱՊԿ անդամ երկրներից մեկին հակառակորդ ու այս պահին էլ պատերազմական իրավիճակում է գտնվում նրա հետ, կարողանում է ի վնաս այդ երկրի հարցեր լուծել։
Իսկ ադրբեջանական կողմը իրոք գործի է դրել իր տեղեկատվական բոլոր տեսակի զենքերը ու կոնկրետ Ռուսաստանի դեմ քարոզչության է գնում։ Իսկ բոլորս էլ քաջ գիտակցում ենք, որ հարցի լուծման մեջ մեծ դերակատարություն է ունենալու Ռուսաստանի կարծիքը։
Կապ չունի այս պարագայում ՀԱՊԿ գլխավոր քրատուղարի պաշտոնը որքանով է կարևոր, այստեղ ինքնասիրության և գործընկերական հարաբերությունների մասին է խոսքը։ Հատկապես ադրբեջանական կողմից միջամտող ձեռքը պետք է կոտրել նիստի ժամանակ։
ՀԱՊԿ անդամ երկրները, որպես այդպիսին հավասար պետություններ են, հավասար իրավունքներով, դա նշանակում է, որ օրենքով մեզ հատկացվող պաշտոնը մենք պետք է օրենքով մինչև վերջ կառավարենք ու ՎԵՐՋ»։