«Դրա համար ինչ է հարկավոր, ժամանակը ձգվում է, որովհետև մենք պետք է ունենանք հզոր պետություն». Գագիկ Ծառուկյան
![]() 804 Ուրբաթ, 30 նոյեմբերի, 2018 թ., 15:40 «Ղարաբաղի խնդիրը մեր ժողովուրդը վաղուց այդ հարցը կարգավորել է, այդ հարցն ավարտված է, միայն ու միայն մնում է, որ նա միջազգային ճանաչում ունենա, որ ամբողջ աշխարհը ճանաչի ու ընդունի: Դրա համար ինչ է հարկավոր, ժամանակը ձգվում է, որովհետև մենք պետք է ունենանք հզոր պետություն, զարգացող տնտեսություն, որ մեր հարցերն արագ կարգավորվի ու միջազգային ճանաչում ունենա»,- եղեգնաձորցիների հետ նախընտրական հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը: «Ես նորից եմ ասում՝ իմացեք, որ ես ձեր հետ եմ ու ցանկացած խնդիր ես գիտեմ, գիտեմ՝ ինչ պետք է արվի, որ էսօր, հիմնական, ասենք թե գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին, աշխատողներին հնարավորություն տրվի: Ես երեկ նայում եմ հեռուստացույցով բանավեճ և այնտեղ մտածելով, ասենք թե, որ եթե այսօր ճգնաժամ է տնտեսական, ոչ թե պետք է հարկերն ավելացնենք, այլ թեթևացնենք, որպեսզի չսննկանան, եթե փակվեց, վերականգնելու համար երկար ժամանակ է պետք»,- ասել է Գ. Ծառուկյանը: |