«6 մլրդ 504 մլն դրամ (13.5 մլն դոլար) վերադարձվեց պետությանը». Արեն Մկրտչյան
![]() 641 Ուրբաթ, 28 դեկտեմբերի, 2018 թ., 23:20 Վարչապետի օգնական Արեն Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ինչպես արդեն տեղեկացրել եմ, ս․թ․ հուլիս ամսին Ազգային անվտանգության ծառայությանը փոխանցել եմ տվյալներ և փաստաթղթային հիմքեր, որի հիման վրա օգոստոսի 6-ին ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՊՆ-ում առանձնապես խոշոր չափի ենթադրյալ յուրացումների հետ կապված։ Քրեական գործով իրականացված լայնածավալ և բազմաթիվ քննչական գործողությունների Հիշեցնեմ՝ նախաքննությամբ պարզվել էր, որ ՀՀ-ում գործող շուրջ 10 առևտրային ընկերություններ 2009-2017 թվականների ընթացքում ՀՀ պաշտպանության Ամիսներ շարունակ կատարած անմնացորդ աշխատանքի և համագործակցության համար շնորհակալ եմ ԱԱԾ քննչական վարչությանն ու կառույցի ղեկավարին՝ ի դեմս ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի, ՊՆ աշխատակիցներին ու կառույցի ղեկավարին՝ ի դեմս նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանի և բոլոր նրանց, ովքեր նպաստել են այս լայնածավալ աշխատանքում հաջողելուն։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակվում է։ Ծառայում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը»։ |