«Սարիղամիշի ճակատամարտ». նորզելանդացի հրաձիգի փամփուշտակալին հայերեն գրառում է
![]() 1140 Ուրբաթ, 15 մարտի, 2019 թ., 19:25 Ինչպես արդեն հայտնել ենք, Նոր Զելանդիայում ասյօր տեղի է ունեցել այդ երկրի պատմության մեջ ամենադաժան սպանդը: Միաժամանակ երկու մզկիթներում իրականացված ահաբեկչութունների զոհերի թիվն այս պահին հասել է 49-ի: Հատկանշական է, որ ահաբեկիչների զենքի պահունակների վրա տարբեր լեզուներով, այդ թվում և՝ հայերենով գրառումներ կան։ Սա պարզ երևում է նաև ահաբեկիչների տարածած տեսանյութերից։ Հայերեն, վրացերեն, ռուսերեն և այլ լեզուներով արված գրառումներում հիշատակվում են պատմական իրադարձություններ, որոնց ժամանակ մահմեդական պետությունների բանակները, մասնավորապես՝ Օսմանյան բանակը, խոշոր պարտություններ են կրել։ Հայերեն գրառումով հիշատակվում է Սարիղամիշի ճակատամարտը, որի ժամանակ հայկական կամավորական ջոկատների օժանդակությամբ Ռուսական կայսրության զորքերը 1914-1915 թվականների հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին Սարիղամիշ քաղաքի մոտ պարտության են մատնել Օսմանյան Թուրքիայի զորքերին։ Այս կապակցությամբ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը կապի մեջ է Նոր Զելանդիայի իշխանությունների հետ՝ պարզելու համար ահաբեկիչների զենքերի վրա հայերեն գրության մանրամասները: |