Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարները հանդես են եկել հայտարարությամբ
Ուրբաթ, 29 մարտի, 2019 թ., 22:40
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարները հանդես են եկել հայտարարությամբ: Ըստ այդմ, տեղեկացնում են, որ այսօր Վիեննայում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը:
Ըստ հնգակողմ հայտարարության, հանդիպումը կայացել է դրական ու կառուցողական մթնոլորտում, որը հնարավորություն է տվել երկու երկրների առաջնորդներին հստակեցնել իրենց դիրքորոշումները: Կողմերը փոխանակել են բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ մի շարք առանցքային գաղափարներ:
«Երկու երկրների ղեկավարները ընդգծել են այնպիսի իրավիճակի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի խաղաղության հաստատմանը և բանակցային գործընթացում հստակ և շոշափելի քայլերի իրականացմանը: Հղում անելով Դուշանբեում իրենց խոսակցությանը՝ երկու առաջնորդները կրկին վերահաստատել են շփման գծում կրակի դադարեցման անհրաժեշտությունը և ուղղակի շփման մեխանիզմի կատարելագործումը:
Նրանք նաև պայմանավորվել են հումանիտար ոլորտում որոշ քայլեր մշակել:
ՀՀ վարչապետը և ԱՀ նախագահը իրենց երկրների արտգործնախարարներին հանձնարարել են հանդիպել համանախագահների հետ առաջիկայում: Նրանք նաև համաձայնել են շարունակել ուղիղ երկխոսությունը», - նշված է հայտարարության մեջ: