«Այ սուտասան, Լաչինի կողմից մենք էինք՝ Մերգելյանի հատուկ ջոկատը». Ալբերտ Բաղդասարյան
![]() 454 Ուրբաթ, 10 մայիսի, 2019 թ., 11:05 «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի անդամ Ալբերտ Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. ««...Ռոբերտ Քոչարյանը Լաչինի կողմից էր՝ զուտ զինվորի կարգավիճակով, ավտոմատը ձեռքին...»,- ասում-ստում է նախկին մեծ կոմբինատոր Սերժ Սարգսյանն ու շարունակում. «...Ընդհանուր պատասխանատուն ես էի...»: Այ սուտասան: Լաչինի կողմից մենք էինք՝ Մերգելյանի հատուկ ջոկատը, աֆղանցիները, բյուրեղավանցիները, Սեֆիլյանի դաշնակցական ջոկատն ու ղարաբաղցիների մի գումարտակ: Բա մի հատ ասա, որ վոինը նաև վոլկ ադինոչկա է եղել ու կռվել է մենակով ու ոչ մեկը չի տեսել իրեն: Ավտոմատն էլ ձեռքին... Թե՞ մեկ անգամ, օպերացիայից օրեր առաջ, ինձ հանդիպելու համար Չանախչի- Ավետարանոց գալն արդեն քո ու իր համար արդեն կռվին մասնակցել է: Էս չեղած կռվի «հերոսներովդ» ե՞րբ եք դադարելու սուտ-հերոսական ստերից: Հ.Գ. Չէիր խոսել, էլի չխոսեիր: Հենց բերանդ բացում ես, անպայման սուտ ես ասում: Թե՞ ստախոսում ես, որ Նիկոլը շարունակի քո համեմատ սուրբ երևալ»: |