«Մարտի 1-ի գործողություններին Լևոն Սարգսյանի թիկնազորին զինվորական համազգեստներ են բաժանվել». Արթուր Դավթյան
![]() 416 Հինգշաբթի, 16 մայիսի, 2019 թ., 22:20 ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր դատական նիստի ավարտից հետո անդրադարձավ հարցին, թե ովքեր են սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանքում եղած Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի մերձավոր որոշ անձինք: «Օրինակ՝ թիկնազոր կամ այլ անձինք են, մեր նկարագրած դրվագին առնչվում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը: Քննությանն այդպիսի տվյալներ հայտնի են, բա մենք օդից կտրված որոշակի տեղեկությո՞ւն պետք է մեջբերեինք մեղադրանքի որոշման մեջ»,- լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասել է Դավթյանը: Արթուր Դավթյանը դրական պատասխան տվեց այն հարցին, թե արդյո՞ք Լևոն Սարգսյանի թիկնազորին զինվորական համազգեստներ են բաժանվել: Նրա խոսքով՝ Լ. Սարգսյանը կարգավիճակ ունի, ներկայումս գտնվում է հետախուզման մեջ, խափանման միջոցն է կալանք՝ մեկ այլ քրեական գործով: «Այս գործով նրա արարքին դեռևս իրավական գնահատական տրված չէ»,- նշել է նա: |