«Քոչարյանի մտքի գոհարներից». Երջանիկ Աբգարյան
![]() 455 Կիրակի, 19 մայիսի, 2019 թ., 03:05 ԳԽ և ԱԺ նախկին պատգամավոր Երջանիկ Աբգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Քոչարյանի մտքի գոհարներից: 1996-ի ամռանը գնացել էի Արցախ և սովորությանս համաձայն՝ առաջինը մտա Ստեփանակերտ: Մտածեցի գնալ շուկա և տեսնել ապրանքների տեսականին և գները: Գնացի, ծանոթացա ու զարմացած ուղղվեցի նորաթուխ նախագահ Քոչոյի նստավայրը: Սկսեցի, թե ոնց հասկանանք, որ ձեր շուկայում ՀՀ-ից ներկրած մեծ քանակությամբ գյուղատնտեսական ապրանքներ են վաճառվում երբ ակնհայտ է, որ դրանք Արցախում արտադրվում են: Առաջինը օրինակ բերեցի խնձորը: Նա պատասխանեց, թե Արցախի գյուղացիները չեն կարողանում որակյալ խնձոր և այլ մրգեր արտադրել և դրա համար որակյալ խնձորը ներկրվում է Արարատյան դաշտից: Եվ շարունակեց՝ որպեսզի Ղարաբաղում որակյալ խնձոր արտադրվի, պետք է Արարատյան դաշտի գյուղացիներին բերել Ղարաբաղ, իսկ ղարաբաղցիներին ուղարկել Արարատյան դաշտ: Ապշած էի՝ և սա Արցախի նախագա՜հն է...»: |