«Ոչ միայն այդ սպան, այլ նաև նրան հովանավորող բարձրաստիճան սպաները պետք է նույն հոդվածի տակ գնան». Աշոտ Ասատրյան
Ուրբաթ, 31 մայիսի, 2019 թ., 13:05
Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բանակի մեքենաներից բենզին գողացողներին պետք է, առանց մտածելու, ազգի դավաճանի հոդվածով դատել: Պատերազմական իրավիճակում գտնվող երկրի համար ռազմական մեքենաների միջից բենզին հանելը դա ոչ միայն ֆինանսական գողություն է, այլ անմիջապես ազդում է զորքի և ռազմական տեխնիկաների վրա: Բենզինը գողանալուց հետո տեղը ջուր կամ այլ հեղուկ են լցնում, որը իր հերթին շարքից հանում է ռազմական տեխնիկան: Բենզին չլինելու դեպքում, տագնապի ժամանակ, բազմաթիվ կյանքերով կարող ենք պատասխան տալ: Լուր է տարածվում, թե սպա են ձերբակալել, ով բենզին է գողացել 11 մեքենաներից: Ոչ միայն այդ սպան, այլ նաև նրան հովանավորող բարձրաստիճան սպաները պետք է նույն հոդվածի տակ գնան: Գիտակցաբար ռազմական տեխնիկային վնաս տալը, զինվորների կյանքի հաշվին մի երկու կոպեկ փախցնելը, պետական դավաճանություն է, այլ տարբերակ չկա»: