«Քննարկեք մեր միջնորդությունը և անհապաղ ազատ արձակեք Մանվել Գրիգորյանին». պաշտպան
![]() 259 Երեքշաբթի, 09 հուլիսի, 2019 թ., 12:45 Այսօր Մանվել Գրիգորյանի և նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի դատական նիստին չի ներակայացել ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանը, նա «Նաիրի» ԲԿ-ում է, ըստ հիվանդանոցից ստացած գրության՝ նա այսօրվա նիստին չի մասնակցել ելնելով առողջական վիճակից: Ընթացող դատական նիստի ժամանակ Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը միջնորդություն ներկայացրեց Մ. Գրիգորյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ: Բաղդասարյանի պնդմամբ՝ Գրիգորյանի առողջական վիճակը վատթարացել է և կալանքի հետ անհամատեղելի է: «Կա՛մ անձը պետք է տեղափոխվի արտասահման բուժման, կա՛մ կալանքը փոխվի և տնային պայմաններում փորձեն անել հնարավորը: Քննարկեք մեր միջնորդությունը և անհապաղ ազատ արձակեք Մանվել Գրիգորյանին: Կարող եք որպես խափանման միջոց կիրառել տասը միլիոն դրամ գրավը»: Դատարանն ընդմիջում հայտարարեց, որ մեղադրող կողմը ծանոթանա միջնորդությանը: |