«Ադրբեջանը սերիական արտադրության է ներկայացրել համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ». Կ. Հովհաննիսյան
![]() 609 Ուրբաթ, 26 հուլիսի, 2019 թ., 22:30 Ռազմագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանի ռազմարդյունաբերությունը սերիական արտադրության է ներկայացրել համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ «RSMC 107»: Հատկանշական է, որ սերիական արտադրության ներկայացված ռազմական տեխնիկայի հիմնական դրական գործառույթը բացի համեմատական էժան լինելուց, նաև նշվում է, որ այն «Ղարաբաղում» կարող է իրականացնել անթերի «աշխտանք» , հատկապես լեռնային շրջաններում: RSMC 107-ը կառուցված է թուրքական TR-107-ի հիմքի վրա: • շարժիչ- 6700 sm3 • փոխանցում- АКПП • օպտիկական համակարգ - 63-107HPJ • նավիգացիոն համակարգ: GPS, (автономная) • համակարգի քաշը- 870 կգ • քաշը լիցքավորված - 1300 կգ • կրակի տմեպը - :2 կրակ վայրկյանում • կրակի մաքսիմալ հեռավորություն - 8000-11000 մ • կրակի բնիկների քանակը - 24 • զինամթերք - 24 հատ 107 մմ ռեակտիվ արկ , յուրաքանչյուրը 18 կգ • կրակի կառավարում - մեքենայի թափքից կամ հեռակառավարման միջոցով • համակարգի պտտման արագությունը - 6° վայրկյանում • համակարգի տեղադրման անկյունները - հորիզոնական 90° (right angles), 110° (left angle) ուղղահայած - 0-60°՝ կախված ռեակտիվ արկերի տեսակից: |