«Պետք չէ մարդկանց մոլորության մեջ գցել և զգոնությունը թուլացնել». Արթուր Եղիազարյան
![]() 307 Երեքշաբթի, 20 օգոստոսի, 2019 թ., 04:05 ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի նախկին անդամ Արթուր Եղիազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Երեկվանից կարդում եմ ու տեսնում եմ, որ լայն տարածվում է այն «տեղեկությունը», թե իբրև սահմանամերձ Չինարի գյուղն այլևս չեն կարող գնդակոծել (ոմանք էլ գրել են, որ այլևս չեն կարող «ռմբակոծել»: Ռմբակոծելու համար պարտադիր չէ մոտ տարածությունը: Սովորեք ռմբակոծելը, գնդակոծելը և հրթիռակոծելն իրարից զանազանել), և իբրև այսուհետ կբացվի Չինարի գյուղին մերձակա 13-րդ դարի Խորանաշատ վանքի ճանապարհը, քանի որ այդ ճանապարհը նույնպես վերահսկվում է Հայկական զինուժի կողմից, որը չէր գործում ճանապարհի վտանգավոր լինելու պատճառով: Զարմանում եմ, որ լրատվամիջոցները, կարդալով նման ստատուսները, իսկույն լուր են դարձնում ու հրապարակելով տարածում՝ առանց հավաստիությունը ստուգելու ու ճշգրտելու ՀՀ ՊՆ-ի կամ ԱՀ ՊԲ-ի հետ: |