«Մթոմ ես կարամ քայլեմ, որ մի հատ էլ փախնեմ». Սեյրան Սարոյան
![]() 389 Երեքշաբթի, 20 օգոստոսի, 2019 թ., 13:15 «Առանց մեզի ո՞նց ա անցնում կյանքը, ուրախ ա՞ Ազգային ժողովում, հիմա ո՞ւմ կյանքն եք ուտում»,- ասուլիսի սկզբում դիմելով լրագրողներին՝ ասաց նախկին պատգամավոր, գեներալ Սեյրան Սարոյանը: «Շատ վատ երևույթներ են սկսվել թավշյա հեղափոխությունից հետո, որ սայթը մտնում ես՝ քֆուր-քյաֆար, խայտառակություն... Մի երկու անգամ փորձեցին իմ մասով էլ գրել, իբր եկան, պառկացրին, փռին, հելավ փախավ... Մթոմ ես կարամ քայլեմ, որ մի հատ էլ փախնեմ: Մեր վառոտից մի հատ մլիցա չի մտել»,- ասաց նա: Հիշեցնենք՝ «Ժամանակ»-ն այսօր գրել էր, որ օգոստոսի 18-ին ոստիկանությունը հատուկ գործողություն է իրականացրել ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Սեյրան Սարոյանի Էջմիածնում գտնվող տանը: «Ոստիկանությունը տեղեկություն է ունեցել, որ Սարոյանի բնակարանում ընթանում է ինչ-որ «ռազբորկա», որի մասնակիցները փողեր ստանալու հետ կապված վիճաբանության մեջ են: Ոստիկանությունը բերման է ենթարկել Սարոյանի տանը հավաքվածներին: Ըստ մի վարկածի՝ Սարոյանը տանը չի եղել, մեկ այլ վարկածով՝ նա հասցրել է փախչել հետնամուտքով»,- նշել էր թերթը: |