«Հրայր Թովմասյանն իր անձով ստվերում է Սամանադրական դատարանը». Վահագն Հովակիմյան
![]() 438 Ուրբաթ, 06 սեպտեմբերի, 2019 թ., 00:35 «Ամուլսարի հետ կապված որոշումը պիտի լինի այն, որը որ պետությանը չի վնասի, այլ օգուտ կտա: Դրա համար շատ կարևոր է այդ վերջնական գնահատականը, որը այսօրվա դրությամբ մենք չունենք»,- այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը: Նրա խոսքով՝ իշխանությունն այս հարցով ձգձումներ չի անում. «Ամեն ինչ պետք է անել հետևողական և ճշգրիտ, որպեսզի այն որոշումը, որը վաղը կկայացվի, դա լինի ճշգրիտ: Այսնիքն՝ մենք համոզված լինենք, որ այդ որոշումը կայացնելով՝ մենք պետությանը օգուտ ենք տալիս»,- նշել է պատգամավորը: Եթերի ընթացքում Վահագն Հովակիմյանը ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի վարքը հակասահամանդրական է որակել: «Հրայր Թովմասյանն իր անձով ստվերում է Սամանադրական դատարանը»,-ասել է Հովակիմյանը՝ հավելելով, որ ՍԴ-ն չէր կարող քննել Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի վերաբերյալ գործը. «Սահմանադրության մեջ շատ հստակ գրված է, քանի գործը ընթացքի մեջ է, ՍԴ-ն իրավունք չունի քննել անձի դիմումը: Միայն մեկ դեպքում է Սահմանադրությունը հնարավորություն տալիս՝ դատավորի դիմումի հիման վրա»,- ընդգծել է Հովակիմյանը: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |