Իսրայելում և Եթովպիայում ՀՀ դեսպանատներ կբացվեն
![]() 344 Հինգշաբթի, 19 սեպտեմբերի, 2019 թ., 11:30 Իսրայելում և Եթովպիայում ՀՀ դեսպանություններ կստեղծվեն: Այսօր Կառավարությունը հավանություն տվեց ԱԳՆ-ի առաջարկին: Նախագիծը զեկուցելիս ՀՀ արտաքին գործերի նախարար զոհրաբ Մնացականյանն ասաց, որ դեսպանության ստեղծումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը, նոր հնարավորություններ կստեղծի համագործակցության մի շարք ոլորտների զարգացման համար: ԱԳ նախարարը նշել է, որ առայժմ հայտնի չէ, թե ինչ ժամկետներում տեղի կունենա դեսպանատան բացումը և այն կախված է երկու երկրների համատեղ աշխատանքից: Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանություն բացելու առաջարկը ներկայացնելիս Մնացականյանը ընդգծեց այդ երկրի դերը որպես աֆրիկյան կառույցների կենտրոնակայան և հայ-եթովպական բարեկամական հարաբերությունների առկայությունը: Ըստ նախարարի՝ Եթովպիայում դեսպանատուն բացելով, հնարավորություն կընձեռնվի խորացնել կապերն աֆրիկյան այլ երկրների հետ: |