«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանը հայտարարություն է տարածել
Ուրբաթ, 11 հոկտեմբերի, 2019 թ., 11:45
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իմ շատ սիրելի ընկերներ, քանի գտնվում եմ անազատության մեջ, որոշել եմ գրեմ պոստերս, այնուհետև կնոջս միջոցով տեղադրել իմ էջում: Նախ հաճախ չի ստացվի, բայց դե «чем богаты, тому и рады»:
Ինչպես և նշել էի, մեր դատական համակարգը կրկին փայլատակեց, և դատավորը, չունենալով ինձ կալանավորելու համար որևէ հիմք, կրկնում եմ որևէ, ընդունեց ինձ կալանավորելու որոշում:
Գիտեք՝ ամենախնդալուն որն է՝ դատավորը դեռ չէր էլ վերադարձել խորհրդակցական սենյակից, արդեն կալանավայր ուղեկցող տղաները վաղուց տեղում էին կազմ պատրաստ: Փաստորեն, իրենք նախապես գիտեին, թե ինչ որոշում է ընդունվելու: Ահա, ձեզ ևս մեկ զանգովի արդարադատության օրինակ: Զավեշտ է, բայց փաստ է: Տեսնե՞ս այդ նույն դատավորը գիշերը հանգիստ քնում է, անհիմն կալանավորելը չի վերածվում սարսափ երազների: Խոսք եմ տալիս ձեզ, «հարգելիներս», շատ շուտով պատասխան եք տալու ինչ-որ մեկի կամքին ենթարկվելով արդարադատությունը ոչնչացնելու համար: Չեմ բացառում, որ ռեպրեսիայի մեքենան նոր հոդվածներ վրաս կդնի: Թքած ունեմ, մեկ է բոլորդ պատժվելու եք:
Ես մնում եմ նույն կարծիքիս. Հայաստանը զավթվել է օտար ուժերի կողմից, և այդ ողջ պրոցեսն ունի մեկ նպատակ՝ ոչնչացնել մեր հայրենիքը:
Բայց սա չի հաջողվի, կասկած չունեմ:
Ես ամուր եմ ու անկոտրուն իմ ընկերների պես:
Լավ եղեք և սպասեք նոր պոստերի:
Խնդրում եմ մաքսիմալ տարածեք իմ այս պոստերը:
Շնորհակալ եմ»:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանն օրեր առաջ կալանավորվել էր: