«Սա մտածելու պարարտ հող է ստեղծում». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 329 Երեքշաբթի, 29 հոկտեմբերի, 2019 թ., 17:30 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դավիթ Սանասարյանի հարցազրույցը Ֆակտորին սենսացիոն է: Ոչ միայն բազում բացահայտումների առումով, այլ նախևառաջ նրանով, որ Սանասարյանն ասում է, որ ենթակաների կողմից կատարվող ապօրինությունների մասին ինքը պարբերաբար զեկուցել է վարչապետին: Իսկ ինչպե՞ս է արձագանքել դրան վարչապետը: Ոմանք դրանից հետո առավել բարձր պաշտոններ են ստացել, իսկ կոնկրետ Վանեցյանը՝ գեներալի կոչում և շարունակել է պաշտոնավարել մինչ այլ առիթով վարչապետի հետ կոնֆլիկտը: Սա մտածելու պարարտ հող է ստեղծում: Ինձ համար այստեղ, իհարկե, ամեն բան պարզ է: Մեր ճշմարտությունից վախեցող հասարակությունն է, որ չի ուզում տեսնել ակնհայտը, լսել կատարվողի աղմուկը: Շարունակենք այսպես և բոլորս վատ կվերջացնենք: Ամեն պարագայում մենք վատ, շատ վատ ուղու վրա ենք»: |