«ԱՄՆ-ն նպաստավոր պայմաններ ստեղծեց Թուրքիայի քթից բռնելու համար». Տարոն Չախոյան
![]() 254 Չորեքշաբթի, 30 հոկտեմբերի, 2019 թ., 16:25 Բլոգեր Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը ոչ մեր սիրուն աչքերի համար էր, ոչ էլ ամերիակացիների ու մնացյալ աշխարհի: Դա պարզապես մի քայլ էր, որով ԱՄՆ-ն աշխարհաքաղաքական նպաստավոր պայմաններ ստեղծեց Թուրքիայի քթից բռնելու համար, ավելի ամրապնդեց իր դիրքերը Թուրքիայի հանդեպ: Այսուհետ, ԱՄՆ-Թուքիա հարաբերություններում անընդհատ շահարկվելու է այս հարցը, ու Թուրքայի ԱՄՆ-ի շահերից չբխող որոշումների դեպքում անընդհատ սպառնալու են Թուրքիային, որ կընդունեն Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն միևնույն ժամանակ նշեմ, որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման գործընթացի սկիզբն արդեն տրված է, ու բացառել պետք չէ, որ 5, 10, 20 կամ 30 տարի անց ԱՄՆ-ն կճանաչի 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Ինչևէ, ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը թեկուզ և բխում էր հենց ԱՄՆ-ի շահերից, բայց դա ի նպաստ մեզ էր, և քանի դեռ ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունները շարունակում են մնալ լարված, պետք է քաղել առավելագույնը»: |