«Բենզինային ցույցեր» Իրանում. զոհերի թիվն անցնում է մի քանի տասնյակը
Առնվազն 40 մարդ է մահացել Իրանում և հարյուրավորները տուժել են անկարգությունները ճնշելու փորձերի ժամանակ, գրում է Reuters-ը: Զոհերի թվում կան մի քանի իրավապահներ: 1000-ից ավելի մարդ ձերբակալվել է: Միևնույն ժամանակ երկրի ղեկավարությունը հայտնում է ընդամենը 2 զոհի մասին: Հիշեցնենք, որ Իրանում անկարգություներն սկսվել են վառելիքի գնի կրկնակի աճի պատճառով:
Երկրի ամբողջ տարածքում անջատված է ինտերնետը: Այդ է պատճառը, որ երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին դժվար է ստույգ տեղեկատվություն ստանալ:
Սպահան քաղաքում այսօր այրվել է մեծ վահանակ՝ երկրի գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Սեիդ Ալի Համենեի պատկերով: Ինչպես հաստատում են արտասահմանում գտնվող իրանցի իրավապաշտպանները՝ ոստիկանական ուժերը ցուցարարների նկատմամբ կիրառում են մարտական փամփուշտեր, ցույցերը ցրելու հատուկ միջոցներ՝ ջրային շիթ, արցունքաբեր գազ և այլն:
Երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ քաղաքացիներն իրավունք ունեն իրենց բողոքը հայտնելու թանկացումներ դեմ, սակայն տեղի ունեցածը երկրի անվտագությունն ու կայունությունը խաթարելու փորձեր են: Նա նշել է, որ թանկացման որոշումը կայացրել են երկրի իշխանության երեք ճյուղերը համատեղ՝ գործելով համաձայն օրենքի:
Ավելի վաղ թանկացման մասին որոշումը արդարացրել էր նաև Իրանական հեղափոխության առաջնորդ Ալի Համենեին:
Վենեսուելայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 188–ի (տեսանյութ)
181Երեկ, 23:39
Վենեսուելայում երկրաշարժից հետո անհետ կորած հայեր կան. Կիլիկիո կաթողիկոսություն
Իրանից Ադրբեջանի տարածքով փորձել են 96 կգ մարիխուանա տեղափոխել ծաղկակաղամբի մեջ
159Երեկ, 17:58
Վենեսուելայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 164-ի
184Երեկ, 17:09
Ավտովթար՝ Երևանում․ 28-ամյա վարորդը հիվանդանոցում մահացել է
135Երեկ, 10:00
Վենեսուելայում ուժեղ երկրաշարժեր են տեղի ունեցել․ մասնագետները մեծ թվով զոհեր են կանխատեսում (տեսանյութ)