«Եթե պարոն Վանեցյանն այդ գործողությանը չի դիմել, ուրեմն՝ նման վտանգ չի տեսել». Լիլիթ Մակունց
![]() 360 Երկուշաբթի, 25 նոյեմբերի, 2019 թ., 12:15 «Այն մեկնաբանությունները, որոնք արվում են «Բաց հասարակության հիմադրամ»-ի առնչությամբ, եղել են դեռ վաղուց: Այն ժամանակ Ա.Վանեցյանն ԱԱԾ տնօրեն էր: Վստահ եմ՝ եթե պարոն Վանեցյանը որևէ կերպ ազգային անվտանգությանը սպառնալիք ներկայացնող բան տեսներ, անմիջապես քայլեր կձեռնարկեր: Եթե պարոն Վանեցյանն այդ գործողությանը չի դիմել, ուրեմն՝ նման վտանգ չի տեսել»,- նոյեմբերի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հայտնած այն կարծիքին, ըստ որի՝ Սորոսի հիմնադրամը վտանգ է ներկայացնում ազգային անվտանգությանը: Պատգամավորը նկատեց, որ հարցը դիտարկվում է ոչ թե անձերի, այլ համակարգի տեսանկյունից: Եվ այդ համատեքստում Ա. Վանեցյանի դիրքորոշումը հիմնված է եղել վերլուծությունների ու զեկույցների վրա, որոնք իրեն ներկայացվել են: Լ.Մակունցն ԱԱԾ նախկին տնօրենի հայտարարությունը տարակուսելի որակեց: |