«Այս ամենի ֆոնին Ադրբեջանում տեղի են ունենում աղմկոտ ձերբակալություններ». Էդգար Առաքելյան
Շաբաթ, 21 դեկտեմբերի, 2019 թ., 20:35
Քաղաքագետ Էդգար Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ալիևյան կլանի հին գվարդիան պատրաստվում է մարտի՞:
Ադրբեջանում վերջին օրերին տեղի ունեցան մի շարք ներկա և նախկին պաշտոնյաների աղմկոտ և ցուցադրական ձերբակալություններ: Մասնավորապես՝ ձերբակալվել են Աղստևի շրջանի ղեկավարը և նրա տեղակալները, Եվլախի շրջանի նախկին ղեկավարը, «Ենի Ադրբեջան» իշխող կուսակցության Սաբիրաբադի շրջանային կառույցի ղեկավարի որդին: Այս ամենը տեղի է ունենում Ադրբեջանում իշխանությունը՝ Ալիև ամուսնուց կնոջը հնարավոր փոխանցման մասին խոսակցությունների և հին գվարդիայի կադրերին նոր և երիտասարդ կադրերով փոխարինելու ֆոնին: Այս համատեքստում հետաքրքիր է Ալիևի աշխատակազմի նախկին ղեկավար և կլանի հին գվարդիայի առաջնորդ Ռամիզ Մեհտիևի հարցազրույցը և դրանում առկա շեշտադրումները, որին անդրադարձել է նաև ադրբեջանական ագիտպրոպը: Մեհտիևն, անդրադառնալով նոր կադրերին, մասնավորապես, նշել է, մեջբերում. «Կառավարման ոլորտ պատահական կամ քաղաքական կառավարման օտար համակարգի ֆունկցիոներների ներգրավումը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում ինչպես ազգաբնակչության, այնպես էլ՝ օտարերկրյա ներդրումների համար: Նույնիսկ, որակյալ կրթություն ունեցող կադրերը կարող են իրենց մոտեցումները ներմուծել պետական կառավարման սկզբունքներում: Դա բացասաբար կանդրադառնա երկրի քաղաքական զարգացման կուրսի վրա, որը ոչ միայն ցանկալի չէ, այլ, ընդհանուր առմամբ, անթույլատրելի է»,- ասել է Մեհտիևը: Նա նաև նշել է, որ մինչև 2025 թ. ադրբեջանում կձևավորվի նոր քաղաքական էլիտա, որը կղեկավարի, իր բնորոշմամբ, կոնսոլիդացնող քաղաքական առաջնորդ Իլհամ Ալիևը, ով կշարունակի իրականացնել Կառավարման համակարգի գլխավոր կառավարչի իր գործառույթը:
Մեհտիևն իր այս շեշտադրումներով, ըստ էության, ոչ միայն անթաքույց դեմ է արտահայտվել վերջին կադրային փոփոխությունների արդյունքում կառավարման ոլորտում նոր և երիտասարդ դեմքերի նշանակմանը, դա համարելով վտանգավոր և անթույլատրելի, այլև ամենակարևորը, նա Ադրբեջանի առաջիկա տարիների կառավարման ղեկին տեսնում է ոչ թե Մեհրիբան Ալիևային, այլ՝ հենց Իլհամ Ալիևին: Այս ամենի ֆոնին Ադրբեջանում տեղի են ունենում աղմկոտ ձերբակալություններ, որն այդ երկրում մեկնաբանվում է որպես զգուշացում մյուսներին:Արդյոք վերը նշված գործընթացները նշանակո"ւմ են, որ ալիևյան կլանի հին գվարդիան Մեհտիևի գլխավորությամբ սկսել է իշխանության համար պայքարի գլխավոր ճակատամարտը, ցույց կտան առաջիկա ամիսները, բայց, որ նրանք հենց այնպես չեն հանձնվի՝ դա ակնհայտ է»: