«Իսկ ի՞նչ է տեղի ունենում Փաշինյանի օրոք». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 388 Երկուշաբթի, 23 դեկտեմբերի, 2019 թ., 13:40 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մի փորձեք ձեր անգրագետ կարծիքը փաթաթել հանրությանը. վերջերս վարչապետի ընտանիքին պատկանող լրատվամիջոցում մի հոդված հրապարակվեց, որտեղ փորձ է արվում հակադարձել իմ այն հայտարարությանը, թե Հանրապետականի իշխանության շրջանում Ալիևն ինքն էր պնդում, թե իրեն ճնշում են՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը, իսկ Փաշինյանի իշխանության շրջանում նույն Ալիևին կիրթ և նորմալ են համարում: Վերահաստատում եմ դիրքորոշումս. այոʹ, Ալիևն ինքն էր հայտարարել իր վրա ճնշում լինելու մասին, որպեսզի ճանաչի Արցախի անկախությունը: Նույն հոդվածում, միգուցե հենց Փաշինյանի կողմից, փորձ է արվում հակադարձել ինձ, թե Արցախը Հայաստան է և վերջ, ՀՀ վարչապետի արտահայտությունը սխալ չէ: Եթե Փաշինյանն ու նրան սպասարկող քարոզչամեքենան տեղյակ չեն, տեղեկացնեմ, որ բանակցությունների և հակամարտության կողմ լինելը տարբեր բաներ են: Հայաստանը բանակցային կողմ է, բայց ոչ երբեք կոնֆլիկտի: Ու մի փորձեք ձեր անգրագետ գնահատականները փաթաթել հանրության պարանոցին: Հ. Գ. Իսկ երբ ՀՀ վարչապետն ասում է, թե խնդրի լուծումն ընդունելի պետք է լինի նաև Ադրբեջանի հասարակության համար, ի՞նչ նկատի ունի, ո՞րն է փոխզիջումը, ո՞րն է խնդրի լուծման նիկոլական տարբերակը: Հ. Հ. Գ. Տարին ավարտվում է, բայց օտարերկրյա գործակալներից լուր չկա: Լավ չի պարոն Վարչապետ, հեչ լավ չի»: |