«Արդյոք դա բավարար հիմք չէր, որ տվյալ անձն ինքնաթիռ չնստեր». Վահագն Ղուկասյան
Երեքշաբթի, 24 դեկտեմբերի, 2019 թ., 14:10
Լրագրող Վահագն Ղուկասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Աշոտ Ահարոնյան ու Գոռ Աբրահամյան ջան, լավ հասկացանք՝ քանի դեռ դատարանի որոշում չկար, Ուզունյանը կարող էր Հայաստանի սահմաններից դուրս գալ։ Բայց մյուս կողմից, եթե ուղեբեռի մեջ արգելված իր է հայտնաբերվել, դա նշանակում է, որ ուղեբեռը հանձնել է, այսինքն՝ ինքնաթիռի թռիչքից առաջ է, չէ այդ պրոցեսը կատարվել և արգելված իրը հայտնաբերվել։ Արդյոք դա բավարար հիմք չէր, որ տվյալ անձն ինքնաթիռ չնստեր, իսկ եթե նստել էլ էր, ապա դուրս բերվեր։
Ուզում եմ ասել, որ ոստիկանությունում սկսված ծառայողական քննությունն ինչի՞ համար է, եթե ոստիկանները կան նույնիսկ օդանավակայանի աշխատող ցանկացած մեկը հնարավորություն էլ ունենային այդ անձին ինքնաթիռ հասցնել, միևնույն է, առանց ուղեբեռները բարձելու ինքնաթիռը չէր կարող թռչել, եթե, իհարկե, այլ բաժինների աշխատակիցներ էլ ներգրավված չլինեին Ուզունյանին փախցնելով»։